V podnikatelské misi ministra Hladíka do Japonska má své zastoupení také TULka

Tématem, se kterým zástupkyně a zástupci 18 český podniků a institucí odletěli minulou sobotu do Japonska, je udržitelná ekonomika. Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL, jako zástupce liberecké univerzity, do mise přináší téma recyklace textilu.

Česká podnikatelská mise zahajuje byznysové fórum v Japonsku. Roman Knížek čtvrtý zprava. Foto: SP ČR

Výprava spoluorganizovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR vyrazila na týdenní misi do Japonska v sobotu 28. června. Účastní se jí zástupci 18 českých podniků, firem a vědeckých institucí.

„Zaměříme se na klíčová témata, jako jsou cirkulární ekonomika, udržitelnost a moderní řešení v oblasti nakládání s odpady a vodou,” říká Petr Jonák, člen představenstva Svazu, který misi vede.

Delegace doprovodí ministra životního prostředí Petra Hladíka. „Hlavními tématy mise jsou recyklace a cirkulární ekonomika – oblasti, ve kterých potřebujeme do budoucna inovovat a vzájemná spolupráce s Japonskem pro nás může být cenným přínosem. Během cesty absolvuji bilaterální jednání se svými japonskými protějšky a zahájím také podnikatelská fóra v Tokiu a v českém pavilonu na výstavě Expo v Ósace,“ říká ministr Hladík.

Českou delegaci tvoří zástupci firem Novatop, Environ, Filbec, Pedip nebo Ekoltes Hranice. Účastní se také zástupce skupiny Decathlon či firmy Agrop Nova. České univerzity mají dvě zastoupení ve výpravě: Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně a Technickou univerzitu v Liberci. Mise se účastní Roman Knížek, který je jako vedoucí katedry hodnocení textilií (KHT) zástupcem naší Fakulty textilní.

Mezi účastníky delegace je i Pavel Hendrichovský z Diakonie Broumov. KHT a Diakonie spolu před dvěma lety představily desku z recyklovaného textilního odpadu. Dnes už má deska obchodní název TXB (TeXtile Board) a je na trhu. Roman Knížek a Pavel Hendrichovský se tedy delegace účastní právě s tématem recyklace textilního odpadu.

Téma recyklace textilního odpadu je pro Evropu a svět zásadní. Spolu s Diakonií Broumov jsme přišli s řešením s vysokou přidanou hodnotou a věříme, že se nám během podnikatelské mise podaří navázat kontakty, které by pomohly desce TXB a vůbec celému nápadu recyklace textilního odpadu dál do světa,“ říká Roman Knížek a dodává, že vývoj desky TXB zatím během podnikatelské mise prezentoval například David Sury, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí na EXPO.

Podnikatelská mise České republiky se už zahájila Czech-Japan Circular Economy & Sustainability Forum 2025 za účastni ministrů životního prostředí obou zemí, absolvovala také prohlídku závodů zaměřených na recyklaci, recepci na Velvyslanectví ČR v Tokiu i návštěvu Expa 2025 a čeká ji ještě mimo jiné pokračování byznysového fóra a další pobyt na světové výstavě Expo. Program končí ve čtvrtek odletem z Ósaky.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

 – s využitím TZ Svazu průmyslu a dopravy ČR

2. července 2025