Univerzita

Jsme jedinou univerzitou v Libereckém kraji. Máme sedm fakult a jeden odborný ústav. Navzdory názvu se nevěnujeme jen technickým oborům, vzděláváme i ekonomy, učitele, architekty a další odborníky. Spolupracujeme přibližně s 200 podobně zaměřenými institucemi po celém světě.

Historie a fakulty

Naše univerzita vznikla v roce 1953 pod názvem Vysoká škola strojní v Liberci, původně s cílem vzdělávat kvalifikované inženýry pro zdejší průmysl. Postupně se náš záběr rozšiřoval, přibývaly obory i fakulty, což v roce 1995 vedlo k přejmenování na Technickou univerzitu v Liberci.

Textilní fakulta je v Evropě jediná svého druhu a nabízí studium perspektivních oborů jako je textilní marketing či návrhářství. Spolu se strojní fakultou tvoří základní kameny technického vzdělávání v Liberci se skvělým renomé.

Nejvíce studentů má v současnosti fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, která vzdělává kvalitní pedagogy, ale i profesionály v neučitelských profesích. Ekonomická fakulta si také nemůže stěžovat na nezájem a pilně vychovává ekonomy a manažery pro 21. století.

Od svého vzniku patří fakulta umění a architektury k respektovaným a talenty vyhledávaným fakultám. Jedinečné obory na pomezí výpočetní techniky a robotiky nabízí fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Zatím nejmladší je fakulta zdravotnických studií, která připravuje zdravotnický personál a technické specialisty pro zdravotnictví.

Struktura a aktivity

Naše univerzita je velkou organizací, tomu odpovídá i docela košatá organizační struktura. Zahrnuje veškeré orgány, které předepisuje zákon a které jsou u univerzit podobného rozsahu obvyklé – akademický senát, vědeckou a správní radu a další.

Nacházíme se v několika lokalitách Liberce a Jablonce nad Nisou, podrobnosti najdete v přehledu našich budov. Nepřehlédněte také kontaktní informace pro komunikaci s námi.

O našich současných aktivitách si můžete udělat představu z tiskových zpráv, které jsou součástí rubriky Média. Vaší pozornosti doporučujeme také univerzitní zpravodaj T-UNI, jehož články představují aktuální dění.