Chcete učit? Pomohou vám modernizované kurzy pedagogiky zaměřené na praxi ve škole

V Česku chybí a v příštích letech bude chybět stále více učitelů. Centrum celoživotního vzdělávání FP TUL nabízí možnost doplnit si pedagogické vzdělání prostřednictvím kurzů pedagogiky.

Doma učitelé, u nás žákyně a žáci. Čerství absolventky a absolventi dvouletého pedagogického studia i se členy zkušební komise a lidmi z Centra celoživotního vzdělávání.

„Obvyklými studujícími v těchto kurzech jsou lidé, kteří roky pracovali ve firmě nebo podnikali a rozhodli se, že chtějí své zkušenosti předat dětem na základních nebo středních školách. Nebo jsou to typicky maminky na rodičovské dovolené, které se rozhodují pro změnu kariéry, případně čerství absolventi jiných oborů, kteří zjistili, že by je vlastně lákalo učitelství. Hlásí se ekonomové, lidé z kulturní sféry, IT specialisté…, je to opravdu různorodé. U většiny z nich se jedná o promyšlenou životní změnu a my jim umožníme stát se kvalifikovanými učitelkami a učiteli,“ říká ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci Jitka Pacltová.

Centrum nabízí lidem bez pedagogického vzdělání, kteří chtějí získat kvalifikaci nezbytnou pro povolání učitelky a učitele, dva typy studia: Jednoroční studium pedagogiky pro učitele odborných předmětů, praktického a odborného výcviku na střední škole a dvouleté studium pedagogiky pro učitele všeobecných vzdělávacích předmětů 2. stupně ZŠ a SŠ.

„Studium je určeno pro ty, kteří si potřebují v souladu se zákonem o pedagogických pracovnících doplnit pedagogické vzdělání. Kurzy koncipujeme tak, aby si účastníci vzdělávání osvojili vědomosti a dovednosti potřebné pro povolání učitele a aby měli možnost se v maximální míře seznámit s pedagogickou praxí už během svého studia. Snažíme se být našim studujícím partnery a celým procesem přípravy na pedagogickou činnost je provést. Ctíme tak jednu ze zásad, kterou klademe na srdce i našim kurzistkám a kurzistům: učitel a učitelka mají být především dobrými průvodci svých žáků na jejich cestě za poznáním a vzděláním,“ říká koordinátorka kurzů celoživotního vzdělávání Kateřina Majdiaková.

Neodsedí si to v lavici

Cena ročního studia je 18.000 Kč a je možné ji uhradit z příspěvku Úřadu práce. Uchazečka a uchazeč musí mít minimálně ukončené středoškolské vzdělání s maturitou. Cena dvouletého studia je 58.000 Kč a Úřad práce na něj nepřispívá. K nástupu do tohoto typu studia je potřeba magisterské vzdělání (titul Mgr., nebo Ing.).

„Chceme nabídnout studium, které reflektuje pedagogickou praxi studentů na základě pedagogických a psychologických znalostí a rozvíjí pedagogické dovednosti a sebevědomí studentek a studentů,“ říká k nabídce pedagogických kurzů profesor Tomáš Kasper, vedoucí katedry pedagogiky a psychologie FP TUL, který je také předsedou komise závěrečných zkoušek.

Výuka je prezenční a koná se obvykle dvakrát do měsíce v sobotu. Důraz je kladen i na samostudium. V průběhu studia skládají účastníci vzdělávání zkoušky z oblastí, jako je didaktika, pedagogika nebo psychologie pro pedagogy. Na konci jednoletého i dvouletého studia musí adeptky a adepti kurzu absolvovat závěrečné zkoušky. Součástí zkoušky je také prezentace a obhajoba závěrečné práce, která má formu profesního portfolia. To uchazečům a uchazečkám umožňuje představit konkrétní výsledky jejich práce a ukázat jedinečnou cestu profesním rozvojem, kterou si budovali během studia.

„Oba typy studia jsme letos modernizovali a aktualizovali podle nového standardu MŠMT, které vyslyšelo požadavek předchozích absolventů na větší důraz na praxi. Zachováváme samozřejmě potřebnou míru teorie, ale navýšili jsme dotaci pro praxi ve školách, která nyní tvoří polovinu studia. U nás si tedy budoucí učitelky a učitelé studium jenom neodsedí v lavici, ale budou se učit od provázejících učitelů během hospitací a vlastní výuky přímo ve škole. Navíc bude výuka více individualizovaná, protože do kurzu přijímáme maximálně 30 posluchačů,“ říká Jitka Pacltová a připomíná, že přihlášky do dvouletého i jednoletého studia je možné podávat do konce srpna.

Mají splněno

Minulý týden zrovna úspěšně absolvovalo závěrečné zkoušky 20 účastnic a účastníků pedagogického studia. Byla mezi nimi i Marta Schwarz z Českého Dubu.

„Po vypuknutí války na Ukrajině a následné krize přišlo do školy v Českém Dubu najednou 65 ukrajinských žákyň a žáků, a protože mluvím ukrajinsky, pan ředitel mě požádal, jestli bych mohla učit,“ vzpomíná Marta Schwarz, kudy vedla její cesta absolventky práv na UK a Policejní akademie ČR do školství.

Sešlo se jí toho v životě víc najednou. „Na malém městě právní vzdělání tolik neuplatním a já zrovna kvůli rodinným důvodům hledala nějaký částečný úvazek ve svém městě,“ přibližuje.

Nakonec si paní Martu našla rodinná tradice, která je spjata s klavírem, a tak už rok vyučuje v českodubské ZUŠ hru na klavír a hudební nauku. Čerstvě doplněné pedagogické vzdělání tedy uplatní v plné míře.

„Studium se dalo skloubit s prací i rodinou, i když to chtělo samozřejmě nějaké nasazení. Po absolvování práv v Praze jsem čekala od studia na vysoké škole další dávku stresu a napětí, ale hned od začátku bylo jasné, že na liberecké univerzitě se to celé bude odvíjet v pohodové a přátelské atmosféře, a to včetně závěrečných zkoušek,“ uzavírá čerstvá absolventka dvouletého pedagogického studia Marta Schwarz.

O velmi dobré atmosféře mluví těsně po absolvování závěrečných zkoušek také její spolužák Radek Ságl. Žije s rodinou v Praze, absolvoval Fakultu elektrotechnickou na ČVUT, dále MBA studium a nyní ho živí vlastní obchodně-technologická společnost.

„Pedagogický kurz jsem zvolil proto, že jsem chtěl zkušenosti z praxe v oblasti matematiky, fyziky a ITC předávat mladým a mít k tomu ten správný background z pedagogiky a psychologie. Kdysi jsem dostal nabídku učit matematiku a fyziku, ale neměl jsem to správné vzdělání. Teď už ho mám, ale na klasickou výuku před třídou plnou dětí se necítím. Vydal jsem se zatím cestou individuální výuky a doučuji soukromě děti matematiku a fyziku. Vědomosti a zkušenosti z kurzu využívám i při doučování a určitě to mou práci posouvá dál,“ říká Radek Ságl a dodává:

„Všichni učitelé byli fajn, všechno, co jsme probírali a absolvovali, mělo pro mě nějaký přínos. S výukou kurzu jsem naprosto spokojen. Možný posun vidím v tom, že by TULka mohla sem tam pořádat nějaké stmelovací akce pro účastníky pedagogického studia.“

Zároveň měl pro něj kurz ještě další rozměr.

„Ten kurz mě přesvědčil o tom, že kantořina je hrozně zodpovědná práce, a od doby, kdy jsem se sám do toho trochu ponořil, už přistupuju k učitelkám a učitelům svých dětí jinak.“

Výuka jednoročního studia pedagogiky pro učitele odborných předmětů na střední škole i dvouletého studia pedagogiky pro učitele 2. stupně ZŠ a SŠ odstartuje od října 2025.

Pokud Vás nabídka zaujala, najdete potřebné kontakty a více informací k náplni a průběhu studia stejně jako k přihláškám zde.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

25. června 2025

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

Profesor Beneš (*1957) už před volbami avizoval, že se ve funkci děkana zaměří na otevřenou komunikaci mezi vedením a akademiky. Jedním z jeho cílů ve výuce je vytvoření navazujících magisterských studijních programů v ošetřovatelství a případně v záchranářství a doktorského stupně studia navazujícího na biomedicínské inženýrství.

Chce také podpořit akademičky a akademiky v aplikovaném výzkumu, v publikační činnosti a v úspěšném zahájení a dokončení habilitačních řízení.

„Nastupuji po velmi silném děkanovi. Profesor Cvachovec posunul fakultu o obrovský kus dopředu. Nesmírně si ho vážím, jako kolegy i lidsky, chci v tomto zachovat kontinuitu a zároveň doufám, že i mně se podaří fakultu podobným způsobem rozvíjet,“ řekl dnes při inauguraci Jiří Beneš, který bude druhým děkanem nejmladší fakulty Technické univerzity v Liberci.

Prof. MUDr. RNDr. Jiří Beneš, CSc., je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty UK, oboru biofyzika, a Fakulty všeobecného lékařství UK. Hlavním odborným zaměřením Jiřího Beneše je lékařská biofyzika, má dvě atestace z vnitřního lékařství a atestaci z gastroenterologie.

Třináct let zastává funkci přednosty Ústavu biofyziky a informatiky 1. LF UK, od začátku 90. let působí také na 1. interní klinice 1. LF UK a od poloviny 80. let rovněž ve Všeobecné fakultní nemocnici. Na Fakultě zdravotnických studií, tehdy Ústavu zdravotnických studií TUL, pracuje od roku 2008.

Je také místopředsedou České lékařské společnosti J. E. Purkyně, člen Vědecké rady ministra zdravotnictví ČR a byl a je předsedou Kategorizační komise na MZ a je členem dalších odborných komisí a vědeckých rad.

Za svůj profesní život se jako autor nebo spoluautor podepsal pod bezmála stovku publikací a získal čtyři patenty. Odborně zaznamenal zásadní úspěchy v oblasti aplikace a vývoje zdroje rázových vln v gastroenterologii. Například v roce 2006 se mu podařilo realizovat a patentovat odlišný a nový generátor rázové vlny vytvářené mnohokanálovým výbojem ve vodě, kterým je možné fragmentovat konkrementy a zároveň umožňuje destrukci nádorových tkání v rámci možné onkologické paliativní terapie. Jeho H-index je 13.

Profesor Jiří Beneš je ženatý, má pět dětí, jeho koníčkem je hra na kytaru.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

9. června 2025

Univerzita dostává své technologie na globální trh

Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL se tím dostávají na globální trh, a to hned dvakrát, protože firma vystaví spací pytle na stojanech vyrobených z textilního recyklátu, který je také výsledkem univerzitního vývoje.

Spacák KWAK s nanomembránou z TULky v libereckém Decathlonu.

„Aby se výsledky české vědy mohly prezentovat takto široké veřejnosti prostřednictvím světové obchodní jedničky, se nestává často, jestli vůbec. Je to velmi vítané zviditelnění naší profesionální a odborné práce v textilním průmyslu. Zároveň tím vysíláme jasný vzkaz uchazečkám a uchazečům o studium, že na naší fakultě textilní, a vůbec na TULce, studium reflektuje potřeby podniků a praxe a že pokud se budou věnovat textilu, mohou výsledky své práce dostat i k široké veřejnosti a prosadit se na globálním trhu,“ říká Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL (KHT FT TUL).

Společnost Decathlon firmu OutdoorKWAK oslovila s tím, že by její unikátní spacáky z husího prachového peří s nanomembránou svým zákazníkům ráda nabídla.

„Nás ta nabídka velmi příjemně potěšila, protože obvykle firmy žádají, jestli by mohly své produkty do nabídky řetězce zařadit, a nalodění do Decathlonu bývá dlouhý proces. U nás to šlo takto opačně a rychle. Potvrzuje to jenom to, že naše spacáky s nanomebránou z TULky zaujaly a je o ně velký zájem,“ říká David Pařízek, spolumajitel firmy OutdoorKWAK.

Spacáky z Liberce jsou pilotně v nabídce dvou poboček Decathlonu – v Liberci a v Praze na Chodově.

Na pultech jich nebudou desítky, protože značka KWAK si zakládá na individuálním přístupu a spacáky šije podle postavy a přání zákaznic a zákazníků. Jde tedy o limitní kolekci. Díky speciální nanovrstvě neprostoupí do husího peří vlhkost, přitom však nanomembránou může vlhkost z těla spícího volně odcházet ven, takže spacák nepromokne a zároveň se nazapaří. Unikátní nanomembránu vyvinutou na katedře hodnocení textilií jiné spacáky na světovém trhu nemají.

O produktu jsme více psali zde: Peří a nanomembrána – ideální kombinace pro oděvy, které zahřejí a přitom nezvlhnou.

 „Další předností spacáků značky KWAK je jejich jedinečná konstrukce a technologie. Díky nim garantujeme bezkonkurenční paropropustnost, extrémní voděodolnost a prodyšnost a dále větruodolnost 99,3 %. Naše spacáky mají navíc hydrofobní a oleofobní povrchovou úpravu. Unikátní je také komorovým systém ve tvaru ,Zʻ a speciálně upravenou moskytiérou nebo kapsou na polštář. Za zmínku stojí i zip, který má svoje vlastní krytí polyesterovou pásovinou a je ve tvaru ,Jʻ, jenž zajišťuje perfektní rozepnutí do tvaru na plocho. Těch vychytávek máme v našich spacích pytlích mnoho. Naprosto zásadní je samozřejmě nanomembrána z TULky,“ doplňuje David Pařízek.

Unikátní spací pytle navíc liberecká firma v Decathlonu představí na velkoformátových prezentačních totemech vyrobených z recyklovaného textilního materiálu. I tento materiál vznikl na naší katedře hodnocení textilií. Kompozitní desky z textilního recyklátu a pryskyřice vyvinuté asi před dvěma lety ve spolupráci s Diakonií Broumov už se pod názvem TXB (TeXtile Board) dostávají na trh jako stavební, konstrukční a nábytkářský materiál. I tento příběh udržitelnosti, se známkou původu TUL, bude spolu se spacáky prezentován v řetězci Decathlon.

O novém materiálu jsme psali zde: Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

3. června 2025

Sekce defense je strategickou oblastí také pro univerzity. Potvrdil to i veletrh IDET

Autonomní platformu pro dopravu nákladu ve složitém terénu a nanopistoli jsme představili na největším tuzemském veletrhu obranné a bezpečností techniky IDET 2025 na brněnském výstavišti.

Veletrh IDET 2025. Zleva Pavel Jandura, Lukáš Krčmář, Michal Petrů, Josef Břoušek a Josef Skřivánek s autonomní pojízdnou plošinou a nanopistolí.

Veletrh, který se konal ve dnech 28.–30. května 2025, slavnostně zahájil prezident České republiky Petr Pavel, spolu s ministryní obrany Janou Černochovou, náčelníkem Generálního štábu Armády ČR Karlem Řehkou a dalšími představiteli státu a armády, účastnili se i vrcholní představitelé dalších zemí.

„Oblastí defense jsme se dosud na TUL věnovali spíše okrajově, především šlo o úpravy materiálů nebo filtrace a dekontaminace. V současnosti je cílem lépe se v této oblasti zorientovat, navázat intenzivní spolupráci a pomoci hledat řešení pro obranný průmysl. Současná geopolitická situace jasně určuje priority, a obrana je proto jedním ze strategických odvětví, kde by se měla realizovat i naše univerzita. Zároveň Armáda ČR hledá i napříč univerzitami témata, na kterých lze spolupracovat,“ říká Michal Petrů, vedoucí oddělení pro výzkum CXI a vedoucí katedry částí a mechanismů strojů Fakulty strojní TUL.

„A samozřejmě i pro rozvoj armády jsou důležité odborné kapacity, takže při jednáních s armádou pravidelně vyvstává téma kvalitního technického vzdělávání,“ dodává docent Petrů, který expozici Technické univerzity v Liberci na veletrhu IDET organizoval.

Na IDETu se naše univerzita prezentovala projektem autonomní pojízdné platformy, která má autonomně komunikovat a kooperovat s létajícím dronem. Na projektu, na kterém TUL spolupracuje s Univerzitou obrany a Spojovacím vojskem AČR, je unikátní velikost a nosnost pojízdné platformy, kterou zkonstruoval multioborový tým TUL tak, aby uvezla stovky kilogramů nákladu v těžkém terénu. Platformu spolu s vedoucím vývojového týmu Michalem Petrů v Brně představili Josef Břoušek z Fakulty strojní TUL a Pavel Jandura a Lukáš Krčmář z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.

Druhým exponátem byla „nanopistole“, která je výsledkem spolupráce Fakulty strojní, Fakulty textilní a Fakulty mechatroniky. Zařízení, které chrlí nanovlákna na vybrané objekty, jsme světu představili před rokem.

„Naše nanopistole je mobilní zařízení, které může fungovat také na bateriovém systému přímo v terénu pro medicínské aplikace, typicky pro krytí ran, ve filtračních systémech nebo dalších aplikacích. Proto věříme, že by mohlo být pro armádu zajímavé,“ říká Josef Skřivánek z katedry textilních a jednoúčelových strojů Fakulty strojní TUL.

Nanopistole i autonomní pojízdná plošina zabodovaly také loni na veletrhu Invent Arena, kde oba projekty sklidily medaile. Více v článku Velký úspěch našich vědců. Hned tři inovace z TUL získaly medaile na veletrhu Invent Arena.

Veletrh je pro TUL také potvrzením navázané spolupráce s Univerzitou obrany a Armádou ČR, zejména Spojovacím vojskem, v budoucnu přicházejí v úvahu i další složky AČR.

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET je významnou přehlídkou obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě. Koná se jednou za dva roky a za dobu své existence si vybudoval prestižní pozici v prostoru NATO. Veletrh je koncipován jako proexportní platforma pro český obranný a bezpečnostní průmysl. Letos se zde představilo více než 650 firem a institucí, z toho více jak 50 zahraničních. Návštěvníci mohli letos obdivovat světové i české premiéry významných produktů, dynamické ukázky vojenské, hasičské a policejní techniky i špičkový odborný doprovodný program.

Veletrh navštívilo přes 30.000 návštěvníků z více jak 40 zemí.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

– s využitím TZ IDET 2025

2. června 2025

Stipendijní program propojí Trojmezí s Afrikou a Latinskou Amerikou

Ve své dvouleté pilotní podobě počítá program se zapojením až 15 studentů z Česka, Polska, Německa a také Afriky a Latinské Ameriky každý semestr. Program, který odstartuje na Technické univerzitě v Liberci letos v září, podpoří Liberecký kraj v první dvouletce částkou přes 4,3 milionu korun.

Rerktor Brzezina (vpravo) a hejtman Půta právě podepsali dodatek k memorandu.

„Nový stipendijní program je dalším společným dílem Technické univerzity v Liberci a Libereckého kraje, který je důkazem úzké spolupráce našich institucí. Zároveň je příkladem spolupráce partnerů v Euroregionu Nisa s cílem navázat nové vazby na poli internacionalizace, v tomto případě i s přesahy do zemí mimo Evropu, což značně rozšiřuje akční rádius celého stipendijního programu,“ říká rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.  

Zavedení nového stipendijního programu stvrdili dnes rektor Miroslav Brzezina, hejtman Martin Půta a náměstek hejtmana Edvard Kožušník podpisem dodatku k memorandu o spolupráci mezi Libereckým krajem a TUL.

„Jsem rád, že se spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci rozšířila o další oblasti. Podpisem dodatku memoranda se celková finanční podpora projektům Technické univerzity v Liberci ze strany Libereckého kraje navýší v roce 2025 na 3.750.000 korun, v dalších letech pak dokonce na 6.075.000 korun. Moc mě také těší, že již v letošním roce Technická univerzita v Liberci bude mít pilotní jednosemestrální stipendijní program určený pro celkem 9 studentů, a to tři z České republiky, tři z Německa a tři z Polska. V roce příštím se bude jednat o dva semestry ročně a program bude rozšířen o 6 stipendistů z Afriky, Latinské Ameriky a Asie. Celkem se programu bude každý semestr účastnit 15 studentů,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

„Memorandum o spolupráci mezi Libereckým krajem a Technickou univerzitou v Liberci bude rozvíjet aktivity v oblasti regionálního rozvoje, evropských projektů a inovací. Budeme se navzájem podílet na zpracování a prosazování tzv. Strategických priorit Libereckého kraje ve vazbě na víceletý finanční rámec Evropské unie na období 2028–2034. Hlavním pilířem v této oblasti bude Česko-německo-polský stipendijní program. Ten se v prvním roce zaměří na podporu spolupráce mezi Českou republikou, Německem, Polskem a později také s globálními partnery z dalších oblastí,“ doplnil Edvard Kožušník, statutární náměstek pro resort hospodářského a strategického rozvoje.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

16. května 2025

Zahradní kuchyně z recyklovaného textilního odpadu

Použitý textil, který je globálním problémem, nachází díky katedře hodnocení textilií, další uplatnění. Tentokrát jako součást materiálu, ze kterého jsou vyrobeny venkovní modulární kuchyně. Na trh je právě v těchto dnech uvádí firma Dimatex CS ze Stráže nad Nisou.

Dimatex CS, spol. s r.o., se od roku 1991 zabývá sběrem, tříděním a recyklací textilu. Je to ovšem i výrobní podnik, který nabízí produkty z kompozitu LDPE a tříděného textilu pod názvem Retextil® VIVE TEXCELLENCE® s vysokou přidanou hodnotou, které nacházejí uplatnění jako odolný městský mobiliář nebo prvky venkovního hřiště.

Na novince v portfoliu společnosti, modulární zahradní kuchyni, se podílela katedra hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci.

„Projekt modulární kuchyně vznikal formou brainstormingu. Spolu s firmou jsme vyladili ideální technické řešení a ve spolupráci s externím designérem Lukášem Ráčkem jsme navrhli i jednotlivé moduly včetně jejich designu,“ říká vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL Roman Knížek.

Na projektu s Dimatex CS spolupracovala katedra asi rok. Výsledkem jsou tři moduly: gril, umyvadlo a sporák. Díky novému materiálu je kuchyň perfektně připravena na použití v exteriéru: takřka bezúdržbová, velmi odolná vůči teplotám, dešti, slunečnímu záření i hmyzu a neabsorbuje vlhko. Inovativní novinku pro vaření a přípravu pokrmů v exteriéru na velkých kolech snadno převezete kamkoli na zahradě nebo terase.

„Zahradní kuchyně jsou i v Česku trendem, ale cenově stále značně nákladným. Velkou výhodou našeho modulárního řešení je fakt, že si lze kuchyň postupně kompletovat po jednotlivých modulech a ty pak na zahradě skládat dohromady,“ říká Lukáš Killar, jednatel společnosti Dimatex CS.

„Oceňuji komplexnost přístupu katedry, která se chopila jak konstrukčního řešení, tak designového návrhu. Díky tomu se rychlost vývoje produktu znásobila a po roce intenzivní práce právě v těchto dnech uvádíme na trh tři kuchyňské moduly ve třech povrchových provedeních. Specialisté z katedry ve spolupráci s designérem tak 100% splnili zadání, totiž aby pořízení zahradní kuchyně bylo pro české domácnosti levnější a dostupnější. Do budoucna počítáme s rozvojem projektu o další moduly,“ dodává Killar, který patří k absolventům katedry hodnocení textilií FT TUL.

Přidanou hodnotou, která stojí v pozadí úspěšné spolupráce, je využití textilního odpadu, který je globálním problémem. Jak vyplývá ze shrnutí obsaženého ve Strategii EU pro udržitelné a oběhové textilní výrobky z roku 2023, množství textilního odpadu na celém světě se nyní pohybuje okolo 92.000.000 tun vyprodukovaných za rok, z něhož naprostá většina končí na skládkách.

„Dimatex CS sesbírá v České republice okolo 10,5 tisíce tun oblečení a textilu ročně. Naše mateřská firma Vive Innovation vyrábí z odpadové části textilu a LDPE granulát, který je výchozí surovinou pro prkna, konstrukční profily a pro naše produkty. Na výrobu venkovní kuchyně využijeme přibližně 220 kg odpadového textilu a 145 kg LDPE. Cyklus se tím však neuzavírá, protože materiál je dále plně recyklovatelný,“ říká Lukáš Killar.

Zahradní kuchyně, které pomáhají snižovat ekologické dopady nadměrné produkce textilu, jdou právě na trh a s nimi i know-how se značkou Technické univerzity v Liberci.

„Oceňuji důvěru, se kterou se firmy, jako i v tomto případě Dimatex CS, obracejí na univerzitu s konkrétní výzvou nebo zadáním. Je to pro mě známka vysokého renomé, které TULka ve společnosti má. Jsem rád, že i v tomto případě jsme nezklamali a něco konkrétního právě ožívá a dostává se k široké veřejnosti,“ dodává Roman Knížek, jehož katedra si na úzké spolupráci s firmami zakládá.

Mezi její partnery, se kterými vyvíjela nové produkty, patří výrobce spacáků s nanomembránou z husího peří OutdoorKWAK, firma SAYU, se kterou katedra spolupracovala na menstruačních kalhotkách, dále Diakonie Broumov, s níž navrhla a zkonstruovala kompozitní desku z textilního recyklátu a pryskyřice pro použití v nábytkářství či stavebnictví, dále značka Hotboots, což jsou zahřívací návleky pro fotbalisty ze smart textilie, nebo společnost Invala, pro kterou katedra vyvíjela obal na pečivo s nanomembránou.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

15. května 2025

Projekt na čištění toxických vod LIFEPOPWAT je v evropském finále a uchází se o váš hlas

Unikátní technologie na odstranění pesticidů z drenážních vod nasazená s úspěchem na výsypce lomu Hájek na Karlovarsku a na výsypce v polském Jaworznu postoupila jako první český projekt v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života mezi devět evropských finalistů soutěže LIFE Awards 2025. Uchází se o Cenu veřejnosti, svůj hlas mu můžete dát i vy.

Tady už se čistí s účinností 97 %. Wetland+ v Hájku na Karlovarsku

Staré skládky pesticidních látek jsou ekologickou zátěží odkázanou minulým režimem a jeho tlakem na používání pesticidů v zemědělství. Po celé Evropě je opravdu velkých skládek okolo 40 a nespočet menších a odhaduje se, že je v nich uloženo až 250 000 tun lindanu a dalších pesticidních látek.

Díky projektu LIFEPOPWAT, financovaného z evropského programu LIFE, tým Ústavu pro nanomateriály a pokročilé technologie TUL (CXI) ve spolupráci se zahraničními partnery vyvinul unikátní technologii čištění vod vytékajících z těchto deponií, nazvanou Wetland+. Základem nové technologie je systém založený na sérii filtračních a sorpčních polí, ve kterých je železo a přírodní látky jako rašelina nebo biouhlí. Podstatnou složkou je i uměle vytvořený mokřad. Téměř bezúdržbovou technologii v roce 2020 zavedl projektový tým pilotně na výsypce starého lomu v Hájku na Karlovarsku a o dva roky později s úspěchem také v polském Jaworznu.

„Systém reaktivních a sorpčních polí v Hájku, kde je uloženo asi 5.000 tun lindanu, se rozkládá na rozloze 0,75 hektaru a nyní čistí vodu s účinností až 97 %. V polském Jaworznu je lindanu okolo 37.000 tun a naše technologie i na této lokalitě čistí vytékající vodu téměř stoprocentně,“ říká koordinátor mezinárodního realizačního týmu projektu LIFEPOPWAT a ředitel CXI Miroslav Černík.

Dejte mu hlas. LIFEPOPWAT ve finále

Nyní se LIFEPOPWAT uchází o cenu veřejnosti v LIFE Awards 2025 pořádanou Evropskou komisí, které oceňují a vyznamenávají nejinovativnější, nejvýznamnější a nejinspirativnější projekty, které byly v uplynulém roce dokončeny. Ze 150 projektů bylo vybráno devět finalistů ve třech kategoriích: Ochrana přírody a biologická rozmanitost, Oběhové hospodářství a kvalita života, Opatření v oblasti klimatu.

„Náš LIFEPOPWAT je mezi devíti finalisty a je to vůbec poprvé, co se to českému projektu v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života podařilo,“ říká Miroslav Černík a dodává, že kdokoliv může dát projektu hlas do 3. června 2025 přes odkaz:

https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat

(hlasování je třístupňové: 1. hlasovat, 2. zadat emailovou adresu, 3. potvrdit své hlasování v obdrženém emailu od LIFE Awards komise)

O projektech čištění drenážních vod čtěte více:

Staré skládky pesticidů jsou ekologickou zátěží po celé Evropě. Naši vědci vyvinuli technologii na čištění drenážních vod z těchto skládek, kterou budeme realizovat na výsypce lomu Hájek na Karlovarsku

Na další ekologickou zátěž jsme nasadili technologii Wetland+. Na skládce v polském Jaworznu ji čeká skoro 200 tisíc tun nebezpečných odpadů

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
radek.pirkl@tul.cz
+420 734 518 418

14. května 2025

Termíny pro přihlášky na TUL už hoří

Ještě týden – do konce března – se můžete hlásit na většinu studijních programů na liberecké univerzitě. Víc času na přihlášku máte třeba na ekonomické fakultě nebo fakultě zdravotnických studií. Pro nadcházející akademický rok máme několik novinek v naší nabídce studia. Je to například studijní program systémové inženýrství a logistika nebo anglofonní studia.

Termíny pro podávání přihlášek ke studiu na Technické univerzitě v Liberci:

Fakulta strojní

31. 3. 2025 – bakalářské studium

30. 6. 2025 – navazující studium

Fakulta textilní

31. 3. 2025 – bakalářské i navazující studijní programy, kromě bakalářského „návrhářství“: tam už přijímací řízení skončilo

Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická

31. 3. 2025

Ekonomická fakulta

30. 4. 2025

Fakulta umění a architektury

30. 4. 2025 – navazující studium; přijímací řízení u bakalářského studia je už uzavřeno

Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií

30. 3. 2025 – bakalářské studium

30. 4. 2025 – navazující studium

Fakulta zdravotnických studií

22. 5. 2025

Nové studium systémové inženýrství a logistika

Ekonomická fakulta a Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci připravily profesně zaměřený bakalářský studijní program „systémové inženýrství a logistika“. Interdisciplinární program reaguje na rostoucí poptávku po odbornících, kteří dokážou skloubit technické a ekonomické dovednosti.

Studenti budou kmenově zapsáni na Ekonomické fakultě, ale získají také bohaté znalosti z technických oborů, které jim umožní lépe porozumět výrobním procesům. Ekonomické předměty budou tvořit 60 % studia a zaměří se především na logistiku, organizaci a řízení výroby. Předměty zaměřené na strojírenství, technologie a materiály budou tvořit 40 % výuky.

„Studium zahajujeme v nadcházejícím akademickém roce, do pilotního ročníku plánujeme přijmout 25 studentek a studentů. Absolventi interdisciplinárního studia najdou uplatnění na pozicích jako logistik specialista, návrhář podnikových procesů, procesní konzultant nebo provozní manažer,“ říká děkan Ekonomické fakulty TUL Marek Skála.

„Nové studium výrazným způsobem prohlubuje znalosti absolventů o procesech a dějích, s nimiž se ve výrobě setkají. Počet studentů tohoto oboru je omezen a po dvou letech vzdělávání stráví svůj třetí ročník na praxi, zejména ve strojírenských podnicích. Tam také budou řešit své bakalářské práce,“ říká děkan Fakulty strojní TUL Jaromír Moravec.

Studijní program systémové inženýrství a logistika je ideální volbou pro ty, kteří chtějí propojit technické a ekonomické znalosti a připravit se na kariéru v moderním průmyslu.

Pro zájemce o angličtinu, kteří nechtějí učit – anglofonní studia

Nový bakalářský studijní program anglofonní studia otvírá od akademického roku 2025/2026 Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL (FP).

„Uchazečky a uchazeči získají odbornou kvalifikaci pro literární, kulturní a lingvistickou analýzu textů, filmů či seriálů v angličtině. Vybrat si mohou ze tří oblastí, kterým se budou věnovat detailně: anglická lingvistika, anglofonní film a moderní média a třetí oblastí je kulturní reprezentace migrace, menšin a národností,“ říká vedoucí katedry anglického jazyka Zénó Vernyik.

Nový studijní program je možné studovat samostatně nebo jako tzv. major studijní program v kombinaci se španělštinou nebo němčinou, čímž absolventky a absolventi získají odbornou expertizu v další jazykové oblasti.

Anglofonní studia, i když nejsou pedagogicky zaměřená, mohou pomoci navýšit počet učitelek a učitelů angličtiny, jak vysvětluje děkan FP TUL Aleš Suchomel:

„V posledních letech se na naši fakultu hlásí přibližně 400 uchazeček a uchazečů o angličtinu v různých učitelských kombinacích, ke studiu jich pak nastupuje okolo 150. Řada z nich ale už během studia deklaruje, že nechtějí učit, a skutečně významné procento pak do učitelské profese nenastoupí. Díky novému studijnímu programu tak otvíráme šanci 30–40 uchazečkám a uchazečům, kteří angličtinu učit chtějí.“

Do pilotního ročníku anglofonních studií může nastoupit 30–40 studujících. Bodově zvýhodněni budou uchazeči a uchazečky, kteří doloží získání jazykového certifikátu úrovně C1 nebo C2 podle společného evropského referenčního rámce pro jazyky.

Rozšíření nabídky oborů v učitelství pro střední školy může podpořit technické vzdělávání v regionu

Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické se podařilo kompletně rozšířit akreditaci učitelství pro střední školy o přírodovědné obory biologii, fyziku, chemii a geografii, které jí dosud v portfoliu chyběly.

„A protože jsou tyto obory často v kombinaci s matematikou, slibujeme si od toho také posílení matematiky. Doufáme, že to pomůže, i když jistě v dlouhodobějším horizontu, také technickému vzdělávání v našem regionu. Ale je to ještě běh na dlouho trať,“ říká proděkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.

Technická univerzita má připraveny ještě další studijní novinky pro příští akademický rok, zatím jsou v procesu akreditace. Pokud to klapne, budeme vás včas informovat.

Uchazečky a uchazeči o studium na Technické univerzitě v Liberci najdou přehledně veškeré potřebné informace k přijímacímu řízení na webu studujtul.cz.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
+420 734 518 418

24. března 2025

Hráči Slovanu budou mít díky spolupráci s TUL a Hotboots nohy v teple

Fotbalisté Slovanu Liberec mohou jako první ligový celek využívat návleky s aktivním zahříváním a nanovrstvou od společnosti Hotboots, které byly vyvinuty na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Náhradníkům na lavičce pomůžou udržet nohy v teple i při chladném počasí.

Na nápadu, který je ve světě ojedinělý, pracovali na katedře asi rok. Výsledkem je vak ze smart textilie s integrovanými třemi vyhřívacími destičkami v podšívce, které berou energii z powerbanky. Do fusaku vleze hráč i v kopačkách a přetáhne si ho až na stehna. Celé je to bezdrátové i ve vysokých mrazech drží komfortní teplotu kolem 25 stupňů a díky vrchní nanomembráně je vak odolný i proti dešti nebo profouknutí. Z pohledu vývojářů v oblasti textilu jde tedy o ideální řešení pro zmrzlé nebo deštivé a větrné dny na fotbalové střídačce.

„Naše katedra má velké zkušenosti v oblasti komfortu textilií a tyto zkušenosti chtějí nyní využít i liberečtí fotbalisté, jsem proto rád, že jsme se s klubem dohodli na spolupráci v oblasti vývoje a výzkumu. Pilotním společným projektem je právě vyhřívací návlek Hotboots. Jsem pevně přesvědčen, že se nyní otvírají možnosti spolupráce libereckého klubu nejen s fakultou textilní, ale i dalšími pracovišti Technické univerzity v Liberci, která mají co nabídnout,“ říká Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL a dodává:

„U chytrých návleků Hotboots došlo nejen k propojení vědy a byznysu, na který klademe na naší katedře velký důraz, ale i sportu, a to mě jako hobby sportovce těší dvojnásob.“

S nápadem se na katedru obrátil Karel Kozma, zakladatel a šéf vlastní fotbalové akademie, trenér a aktivní fotbalista. K vytvoření textilního návleku ho inspirovala vlastní hráčská praxe, kterou v chladných měsících doprovázely limitující pocity promrzlých nohou na střídačce. I když se s tímto problémem potkávají všichni fotbalisté a samozřejmě i fotbalistky od okresu až po nejvyšší světové soutěže, účinné a jednoduché řešení dosud neznal nikdo.

„Jsme nadšení, že se FC Slovan Liberec stal prvním profesionálním klubem na světě, který Hotboots zařadil do své výbavy pro hráče. Je skvělé, že vstup na profesionální fotbalový trh vznikl v místě vývoje vaku a velice si vážíme toho, že vedení libereckého klubu vložilo do našeho inovativního řešení důvěru, tím spíš, když je to na trhu naprostá novinka. Jsme rádi, že klub v našem produktu spatřuje konkurenční výhodu oproti týmům, které Hotboots pro své hráče prozatím nepoužívají. V pilotní fázi spolupráce jsme plně vybavili „A“ tým, partnerství však plánujeme dlouhodobé a jsme velice rádi, že se propojení FC Slovan Liberec – Hotboots – TUL povedlo,“ říká Karel Kozma ze společnosti Hotboots a dodává:

„Tuto zimu jsme pojali jako testovací a již teď můžeme říct, že veškerá testování v klubech dopadla skvěle, a tak se v příští sezóně již s Hotboots na střídačkách setkáme vcelku pravidelně. Za zmínku stojí určitě i pozitivní testování v ženském fotbale.“

„Jsme rádi, že díky spolupráci se společností Hotboots a Technickou univerzitou v Liberci budeme moct zase o něco vylepšit servis pro naše fotbalisty a zároveň snížit riziko jejich zranění v zimních měsících. Těší nás také, že jde o produkt, který byl vyvinut u nás v Liberci, a my jsme prvním klubem, který ho má k dispozici. Věřím, že spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci bude dlouhodobá a budeme ji postupně rozšiřovat,“ popisuje Štěpán Hanuš, ředitel marketingu a obchodu FC Slovan Liberec.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
radek.pirkl@tul.cz
+420 734 518 418

14. března 2025

Doplněné vydání úspěšných Živých jmen Liberce je v prodeji

První vydání atlasu, který mapuje, jak obyvatelé Liberce nazývají místa a objekty ve svém městě, bylo pryč během několika málo měsíců. Autoři Daniel Vrbík a Václav Lábus proto připravili vydání druhé. Doplnili ho o další informace. V prodeji je nyní v prodejně skript v kampusu a v e-shopu TUL.

Daniel Vrbík (vlevo) a Václav Lábus s atlasem Živá jména Liberce

Zájem o atlas Živá jména je přeci jen překvapil. „Bez zapojení veřejnosti by nemohl vzniknout a nám v letech 2019 a 2020 přispělo svými postřehy více jak 1500 respondentů. Zájem jsme tedy tušili, ale že 500 kusů prvního vydání zmizí během půl roku, jsme nečekali. A to je taky hlavní důvod, proč jsme se rozhodli pro dotisk. Tentokrát je to 300 kusů,“ říká Václav Lábus, odborník na pomístní jména z katedry českého jazyka a literatury FP TUL.

Autorská dvojice Lábus–Vrbík přetavila online projekt Živá jména do tištěného atlasu, který představila veřejnosti v samém závěru roku 2023. Po roce tedy přicházejí s vydáním druhým, doplněným.

„Vychytali jsme některé drobné nedostatky prvního vydání a přidali jsme kratší kapitolu o vztahu živých jmen k oficiálním pomístním jménům. Čtenáři se tak mimo jiné dovědí něco o rozporu typu Vesecký rybník versus Tajch. Mapovou část jsme doplnili o další autentické poznámky respondentů,“ říká geoinformatik Daniel Vrbík a podotýká, že další tištěné vydání atlasu Živá jména už nechystají.

„Plánujeme, že bychom časem vydali podobný atlas, který se zaměří na oficiální uliční jména v Liberci a jejich vývoj,“ uzavírá Václav Lábus.

Projekt Živá jména Liberce

V publikaci čtenáři na 116 stranách formátu A3 najdou kromě unikátního souboru map také interpretaci tříletého výzkumu a komentář k historickým souvislostem k místům, podle kterých se Liberečané ve svém městě orientují. Součástí publikace Atlas libereckých živých jmen je i bohatý fotografický a obrazový materiál. Autoři přidali také autentické komentáře přispěvatelů, takže je možné, že tam najdete i ten svůj. „Liberec je jediné město, které má online mapu lidového názvosloví a také tištěný atlas k tomuto tématu. A i ve světě je to velmi ojedinělá záležitost,“ říká Daniel Vrbík. Projekt Živá jména je stále na webu přístupný a stále do něj mohou respondenti a respondentky přidávat další a další názvy. O tématu jsme již napsali: Unikátní mapa Živých jmen už ví vše o lidovém názvosloví Liberce a Fügnerka, Liďáky, Rybníček… Liberec má jako jediné město zmapované lidové názvy díky projektu Živá jména. Ten teď nově dostal také podobu tištěného atlasu.

Radek Pirkl
mluvčí TUL
734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

6. února 2025