Úterý 23. 4. – Mirko Baum – Okolnosti tvorby

Mirko Baum – Od mašinismu k pelargoniím

Datum: 23. 4. 2024 od 18:00

Místo: G312, blok G, Univerzitní nám 1, Liberec

Biografie, zdroj Archiweb

Prof. Ing. arch. Mirko Baum patří bezpochyby mezi architekty, kteří se dokázali prosadit nejen v domácím prostředí, ale po odchodu z republiky v roce 1974 i v zahraničí. Člen tzv. Školky sdružující mladé a nadějné architekty v libereckém Stavoprojektu pod názvem SIAL po odchodu do Německa působil dvě desetletí jako profesor architektury na RWTH Aachen. Mirko Baum vstoupil do SIALu v 60. letech a již od začátku vynikal zájmem o technologický a inženýrský základ architektonického díla. Z jeho prací lze číst okouzlení tvorbou R. B. Fullera, skupiny Archigram nebo ranými pracemi J. Stirlinga. To vše jsou osobnosti a skupiny, jež stály na počátku hnutí HIGH-TECH. Na podobné bázi – inženýrských a konstruktérských základech stavěl i Baumův berlínský zaměstnavatel J. P. Kleihues, v jehož ateliéru strávil Baum poměrně dlouhá léta. Jeho jasný a racionální pohled na architekturu, vliv SIALského mašinismu obohacený o použití moderních technologií prezentují nejen studie a projekty ze Školky, ale i jeho pozdější práce z emigrace.

26. března 2024

Úterý 9. 4. – Martin Patrman – přednáška

FUA TUL srdečně zve na přednášku:

Martin Patrman – zážitky a zkušenosti ze stáže v Torontu, léto 2023

Datum: 9. 4. 2024 od 18:00

Místo: G312, blok G, Univerzitní nám 1, Liberec

.

Asistent na Katedře nosných konstrukcí FUA promluví o svých zážitcích a zkušenostech z letní dvouměsíční stáže ve špičkové statické projekční kanceláři v Torontu,

kde se mimo jiné podílel na projektu současné nejvyšší obytné stavby v Kanadě, která bude po dokončení mít 105 podlaží a celkovou výšku 340 m.

26. března 2024

Čtvrtek 4. 4. – Model metody – prezentace architektonického ateliéru Emil

Datum: čtvrtek 4. 4. 2024
Místo: Übergrund Linserka, Resslova 271/6, 460 07 Liberec
Čas: 19:00

FUA TUL a studentský spolek AUF pořádá přednášku a prezentaci architektonického ateliéru Emil s názvem Model metody.

26. března 2024

Expozice, která s vámi klidně i pohovoří. iQLANDIA spolu s TUL připravily novou expozici o umělé inteligenci

Cílem miniexpozice AI je, aby návštěvníci prostřednictvím interaktivních exponátů a doprovodných grafických materiálů porozuměli podstatě umělé inteligence, principům jejího fungování a také se seznámili s jejími současnými možnostmi a omezeními. Koncepčně se na její přípravě podílel Jiří Vraný z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM).

„Technologie AI není nová, první pokusy o její vytvoření jsou stejně staré jako vývoj samotných počítačů, ale v posledním desetiletí se podařilo práci na AI prudce akcelerovat a za pár let to bude běžná součást našich životů, stejně jako jsou dnes chytré telefony, což jsme si před takovými 20 lety také mohli jen stěží představit,“ říká Jiří Vraný z ústavu nových technologií a aplikované informatiky FM TUL a dodává:

„Úskalí v přípravě nové expozice spočívalo především ve správné vyváženosti. Je určená především dětem a mladým. Chtěli jsme jim předat nějaké poučení o fungování AI, ale přitom je zaujmout a příliš nezahltit. Věřím, že se to povedlo a je dobře, že iQLANDIA tu expozici má,“ říká Jiří Vraný, který pomáhal novou expozici konzultovat po odborné stránce.

Na návštěvníky čekají čtyři exponáty, které volně navazují na humanoidního robota Thespiana:

Rozpoznávání tváří – technologie rozpoznávání tváří a její praktické aplikace,

Chat s umělou inteligencí – interaktivní možnost komunikace s umělou inteligencí,

Vytvoření obrázku na základě promptů – uživatelé mohou experimentovat s tvorbou obrázků na základě zadaných promptů a sledovat, jak umělá inteligence reaguje a generuje nový obsah,

Rozpoznávání obrázků – exponát, který demonstruje principy rozpoznávání obrázků, představuje základní technologie AI a jejich využití v praxi.

Miniexpozice, kterou najdou návštěvníci v sekci Člověk, je navíc o víkendech a prázdninách rozšířena o tzv. busking. Tedy doplňující aktivity, se kterými lektoři oslovují návštěvníky, aby je do práce s AI přímo zapojili.

„S ohledem na rychlý vývoj technologie AI chceme představit tuto důležitou oblast ve světě vědy a technologie našim návštěvníkům. Chceme jim poskytnout příležitost lépe porozumět tomuto klíčovému tématu, které bude hrát stále významnější roli v našich životech,“ vysvětluje Václav Dostál, ředitel science centra iQLANDIA.

Nová expozice o AI vznikla i díky evropskému projektu TechEthos, který podpořil rozvoj vzdělávání a inovací v regionu.

„Je potřeba nástroje na bázi umělé inteligence srozumitelnou formou představit veřejnosti. iQLANDII se to v miniexpozici AI povedlo na výbornou. To, co tu vidíme a s čím mohou návštěvníci pracovat a komunikovat, jsou virtuální avataři. Dalším krokem je spojit AI s fyzickým robotickým systémem, což by mohla být příští součást této expozice. Nejde jen o humanoidní roboty, o kterých je hodně slyšet, mohou to být třeba drony a další robotické systémy, kde se AI bude uplatňovat. Tato oblast se mění velmi rychle a rádi budeme s kolegyněmi a kolegy z fakulty mechatroniky u toho, až bude potřeba expozici po čase rozšířit nebo modernizovat,“ říká Jan Koprnický, proděkan FM TUL, který se konkrétním aplikacím AI také odborně věnuje a který spolu s ředitelem iQLANDIE Václavem Dostálem a manažerem pro vědu a vzdělávání Petrem Desenským miniexpozici minulý týden otvírali.

iQLANDIA v Liberci právě tento měsíc slaví 10 let od svého otevření, loni ji navštívilo 485 000 návštěvníků. Od samých jejích počátků je její součástí také expozice TULaborka a na přípravě dalších expozic se vědci a pedagogové z naší univerzity podíleli. Kromě nejnovější miniexpozice AI to je i sekce MatematikUm.

„Hledat si klíčové partnery v oblasti vědy a výzkumu a navazovat spolupráci s odborníky při přípravě expozic,  je pro nás zásadní a TULka je rozhodně jednou z takových institucí,“ řekl při otevření expozice AI Petr Desenský.  

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

– s využitím TZ iQLANDIE

18. března 2024

Nejlepší univerzitní sportovci v Liberci. Pořádáme České akademické hry 2024

Přesně po 10 letech se vrací pořádání Českých akademických her na Technickou univerzitu v Liberci. Na tři desítky univerzitních týmů budou soutěžit ve dnech 24.–28. června 2024 ve 21 sportovních odvětvích. Libereckými nadějemi na medaile jsou mimo jiné fotbalisté, florbalisté, ženský i mužský tým volejbalu nebo reprezentantky v plážovém volejbalu či šermu.

1012 x 2 = 2024. Akademické hry nemohly být letos nikde jinde než pod Ještědem.

„Na Českých akademických hrách spolu sice univerzity soupeří o cenné body a kovy, ale atmosféra je těch několik dní velmi přátelská a stmelující. Skvělé sportovní výkony ocení a uznají nakonec i soupeři. Alespoň tak si to pamatuji z roku 2014, kdy jsme ČAH hostili na Technické univerzitě v Liberci naposledy,“ říká rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina a dodává:

„Je skvělé, že na nás vyšlo pořádání her právě letos, protože jsme jen před pár měsíci otevřeli kompletně zrekonstruované a zmodernizované sportovní haly. Díky akademickým hrám jim dopřejeme pořádnou zátěžovou zkoušku. Univerzitní sportovci a sportovkyně z celé republiky podají v červnu maximální výkony, my zas uděláme maximum pro to, aby se ČAH 2024 vydařily a aby si u nás v Liberci tento svátek sportu náležitě vychutnali a užili.“

Pomyslnou štafetu v podobě zástavy her převzal prorektor TUL Pavel Satrapa od rektora olomoucké univerzity Martina Procházky již v září loňského roku, nyní v březnu následoval podpis memoranda o spolupráci při pořádání her s Českou asociací univerzitního sportu (ČAUS).

Memorandum podepsali rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina a za ČAUS předsedkyně Ivana Ertlová. U podpisu byli také Aleš Suchomel, děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP), pod níž spadá katedra tělesné výchovy a sportu, dále generální sekretář ČAUS Ladislav Vladyka a Jan Charousek, vedoucí Akademického sportovního centra TUL a zároveň předseda organizačního výboru Českých akademických her 2024.

„Sportovní klání na domácí půdě je to nejlepší, co může sportovec zažít. V roce 2014, kdy byli ČAH v Liberci naposledy, získala TUL 15 medailí a v roce 2007 vybojovali studenti TUL před domácím publikem dokonce 44 medailí. Máme tedy na co navazovat. Ale bez ohledu na výsledky jde především o velký akademický sportovní svátek a vzpomínku na atmosféru soutěží si ponesou naše studentky a studenti možná po celý život. Jsem rád, že to budou moci zažít, protože další hry budeme hostit pravděpodobně opět až za řadu let,“ říká Aleš Suchomel, děkan FP TUL.

Soutěžit se bude v 21 sportech (jejich přehled najdete v infografice v obrazové příloze tohoto článku). Chybět bude házená, protože ve stejném termínu se koná akademické mistrovství světa v házené ve Španělsku, kde budou český akademický sport reprezentovat družstva mužů i žen. Po velmi dlouhé době ale přibyl šplh na laně.

„Zařadili jsme ho naprosto záměrně, protože letos je to právě 100 let od legendárního úspěchu českého reprezentanta Bedřicha Šupčíka, který v této disciplíně získal zlatou medaili na olympiádě v Paříži. Byla to tehdy první československá zlatá medaile. Osmimetrové lano sokol Bedřich Šupčík zdolal technikou bez přírazu za 7,2 vteřiny. Jsem zvědavý, za kolik to zvládnou naši atleti po 100 letech,“ říká Jan Charousek.

Kdo za TUL nastoupí do této disciplíny, zatím není jasné. Jasné jsou ale naše medailové naděje. V kolektivních sportech je to fotbalový tým mužů, který nastoupí skoro ve stejné sestavě, v jaké vyhrál na podzim Univerzitní fotbalovou ligu. Podobně tým florbalistů, který loni na Českých akademických hrách v Olomouci získal pro Technickou univerzitu v Liberci historicky první zlato v tomto sportu. A tradičně silní v posledních letech jsme ve volejbale – šanci na vítězství má tým mužů i tým žen.

„V individuálních disciplínách spoléháme na českou reprezentantku v šermu Veroniku Bieleszovou a atletku Gabrielu Vejgertovou. Obě jsou zařazeny do ministerského stipendijního programu pro studující vrcholové sportovce UNIS. Další nadějí je Jana Fixová v plážovém volejbale, která loni vyhrála mistrovství ČR v kategorii do 22 let. Tam je samozřejmě klíčová otázka, jaká spoluhráčka s ní nastoupí. Na TUL je však hned několik velmi kvalitních beachvolejbalistek. O medaile bychom chtěli bojovat i v pohybových skladbách a dalších sportech,“ vyjmenovává člen katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL a předseda organizačního výboru Českých akademických her 2024 Jan Charousek.

Katedra tělesné výchovy a sportu FP TUL volí pro České akademické hry koncept „akce studentů pro studenty“. Na organizaci her se budou velmi aktivně podílet studenti ze studijního programu „sport se zaměřením na zdravý životní styl“, kterým budou dělat mentoring vyučující z katedry.

„České akademické hry pořádáme k výročí 70 let od založení TUL a i naší katedry tělesné výchovy a sportu. Zároveň tím celé republice představíme nově zrekonstruované univerzitní sportovní haly. Jejich úprava a modernizace si vyžádaly více jak 120 milionů korun, rekonstrukci jsme dokončili loni na podzim. Zázemí pro tak velkolepou akci, jako jsou ČAH, bude díky tomu ideální,“ říká vedoucí katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL Lukáš Rubín.

Organizátoři z katedry počítají s tím, že v době konání her v samém závěru června už nebude na středních školách probíhat klasická výuka, a tak se otvírá příležitost dostat k nám i středoškoláky a středoškolačky a ukázat jim jak vrcholový sport, tak naše zázemí pro studium v oblasti sportu, tělesné výchovy a zdravého životního stylu.

22. ročník Českých akademických her v Liberci slavnostně zahájíme v pondělí 24. června v 18.00 hodin ve sportovní hale Technické univerzity v Liberci. Součástí zahajovacího programu bude finále v pohybových skladbách.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

13. března 2024

Soutěž pro studenty FUA TUL – regál do knihovny Petra Rezka

Soutěžní podmínky

Vyhlášení: 19. 2. 2024

Předmět soutěže: Návrh regálu pro časopisy

Typ soutěže: pro studenty FUA TUL, o následnou PD pro realizaci

Vyhlašovatel: Knihovna Petra Rezka / Jiří Žid

Porota: Závislá část: J. Žid, N. Procházková, Nezávislá část: V. Balda, O. Hojda, P. Šmídek, zástupce studentů.

Ceny a odměny: 1. cena možnost dopracovat soutěžní návrh k realizaci (RDS), ostatní ceny pouze symbolické hmotné odměny, čest a účast na prezentaci oceněných návrhů – výstava v knihovně. V jednání jsou drobná stipendia k pokrytí nákladů. Bude upřesněno v průběhu soutěže.

Rozsah odevzdání:

Výkres 1x A1 na výšku, který bude obsahovat A/ textovou část – zdůvodnění návrhu, popis materiálového řešení, B/ výkresovou část – půdorys, řez a pohled v libovolném měřítku, cokoliv dalšího co soutěžící uzná za vhodné.

Anonymita: návrh bude podán anonymně, v dolní části panelu bude v pravém rohu čtverec 25×25 mm pro následné označení sout. návrhu přezkušovatelném (J. Žid). Dále bude odevzdána obálka, s týmž označením, ve které bude vložena informace o autorech návrhu (jméno, kontakt).

Označení sout. návrhu: při dolním líci panelu bude nápis: Regál pro časopisy do knihovny Petra Rezka.

Kritéria hodnocení – bez pořadí: celková architektonická kvalita, materiálové a konstrukční řešení, finanční přiměřenost / adekvátnost.

Podrobný popis zadání:
Účelem soutěže je návrh regálu pro časopisy. Uvažuje se zhruba 20 druhů časopisů různých

formátů (viz v knihovně, největší se nyní pohybuje 30 x 36 cm). Časopisy většinou vycházejí měsíčně. Očekává se archivace

1,5 až 2 let v rámci regálu, než se ročník časopisu sváže a z regálu odebere.

Úkolem je také práce čitelností umístění jednotlivých časopisů, zda samostatným popisem nebo obálkou aktuálního čísla nebo oboje. Jako materiál se doporučují dřevěné desky, příp. další truhlářské materiály, a to z důvodu, že to dokáže vyrobit truhlárna TUL a je to jednodušší z hlediska proplácení. Pokud regál nebude vyrobitelný v rámci TUL, bude nutné vyhledat zhotovitele (výherce soutěže) a zajistit financování (Správce knihovny + výherce soutěže). Budoucí pozice regálu není, ale nedá se předpokládat, že bude u stěny.

Dotazy: průběžně do 15. 3. emailem – jiri.zid@tul.cz

Odpovědi na dotazy: budou rozesílány na emaily soutěžících, kteří požádají o registraci k soutěži,
a to i zpětně do 15. 3., opět na email – jiri.zid@tul.cz

Termín odevzdání: úterý 19. 3. 12:00 v Knihovně PR do rukou N. Procházkové

Návrhy došlé po termínu nebudou hodnoceny.

27. února 2024

Rok 2024 je Rokem Karla Hubáčka. Kraj, město, univerzita, galerie, muzeum a další chystají ke 100. výročí architektova narození řadu akcí

Docent Karel Hubáček, jediný český nositel světové Perretovy ceny, by se 23. února 2024 dožil 100 let. Liberecký kraj, město Liberec, Technická univerzita v Liberci, Paměť národa, Severočeské muzeum v Liberci a další instituce neformálně vyhlašují rok 2024 Rokem Karla Hubáčka a chystají společně pro letošek celou řadu akcí, které jeho život, dílo, myšlení a odkaz připomenou. To vše pod společnou značkou „Karel Hubáček 100“, která už dobývá liberecké ulice.

Syn Ivan Hubáček s manželkou Ivanou na tiskové konferenci k zahájení hubáčkovského roku 2024.

Odvaha, inovace a splněné sny

„Karel Hubáček stál u zrodu naší fakulty umění a architektury – FUA. V prvních letech po jejím založení tu vyučoval studenty v rámci ateliéru a byl i vedoucím katedry. Nepřeháním, když řeknu, že značka FUA má svůj zvuk i díky odkazu Karla Hubáčka a celého avantgardního sdružení SIAL. Přes Jiřího Suchomela a přes celou řadu dalších osobností je naše fakulta s tím tvůrčím podhoubím 60. let stále v kontaktu,“ připomíná rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

Architekt Hubáček je podle něj osobnost v českém kontextu trochu nedoceněná.

„Ještěd sice na přelomu milénia získal od odborné poroty titul stavba století, její autor se však ve stejné době v anketě největší Čech nedostal ani do první stovky. Přitom svou odvahou, svým myšlením a přístupem k práci i životu by si to zasloužil. U příležitosti jeho nedožitých 100. narozenin můžeme jeho odkaz přehlédnout znovu a zařadit si ho v pomyslném žebříčku hodnot na přednější příčky. Jsem rád, že k tomu můžeme letos vyzvat spolu se zástupci kraje a města, se kterými spojil na 60 let svůj život a své stěžejní realizace,“ dodává rektor Brzezina.

Podoba Ještědu zdobí desítky, spíš stovky log a vývěsních štítů firem a institucí v kraji včetně Technické univerzity v Liberci, která má v novém symbolu Ještěd netradičně nahlížený z ptačí perspektivy. Ve znaku, na vlajce i v logu nosí Ještěd samozřejmě také Liberecký kraj.

„Architekt Karel Hubáček je jedním z vůbec nejznámějších Liberečanů, jím navrženou geniální stavbu horského hotelu a vysílače na Ještědu zná celý svět. Odkaz tohoto velikána, který se zpočátku setkával s nepochopením veřejnosti, bychom si měli všichni připomínat. Jeho díla jsou totiž sama o sobě pohádkovými příběhy o oddanosti, houževnatosti a také nesmírné kráse a splněných snech,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Jeden web a jednotná značka: Karel Hubáček 100

„Karel Hubáček byl člověk neotřelých a odvážných nápadů, které uměl uvést v život. A to i takových, které mnohým přišly bláznivé nebo nerealizovatelné. Myslím, že v tom byla jeho síla. Jít vytrvale za svou myšlenkou a získat pro ni druhé. Je to dodnes velmi inspirující,“ dodává náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová a odkazuje na webové stránky, na kterých se zájemci dozví o všech akcích spojených s oslavou 100. výročí od narození Karla Hubáčka:

kultura.kraj-lbc.cz/karel-hubacek-100

Liberecká radnice po dohodě s partnery akce zprostředkovala vytvoření grafického manuálu a vizuální podoby letošního výročí. O ně se postaral grafický designér Ondřej Zámiš, který je od roku 2017 i autorem aktuálního vizuálního stylu města.

K výročí Hubáčkova narození je instalována krátká výstava v podobě čtyřstranného poutače na Šaldově náměstí a na 16. dubna 2024 magistrát zároveň pro veřejnost připravil i speciální přednášku Jaroslava Zemana z Národního památkového ústavu o Karlu Hubáčkovi. Konat se bude zdarma v Krajské vědecké knihovně.

Jaroslav Zeman zpracovává pro Severočeské muzeum v Liberci stavebně historický průzkum Domu Karla Hubáčka, což je zásadní dokument pro plánovanou obnovu domu.

Během letní sezony pak chce město Liberec spustit i virtuální prohlídku horského vysílače a hotelu Ještědu.

„Karel Hubáček byl mimořádně inspirativní osobnost. A to jak pro odbornou, tak i širokou veřejnost. A nejen u nás v Liberci. Úžasný vizionář, který vždy usiloval o inovativní řešení, čímž předběhl svou dobu. V jeho myšlení byla velkorysost, chápání věcí v souvislostech, nadčasovost. Zároveň byl mimořádně odvážný a v podstatě velmi často kryl a hájil své kolegy z ateliéru před tehdejším režimem. Zasel tak semínko osobní svobody, což ateliéru SIAL mnozí záviděli. Cenné bylo i to, jak uvažoval o vizi a koncepci města. Na jeho odkaz bychom měli umět navázat,“ říká náměstek primátora Liberce pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

Hubáčkův rok 2024 nebude jen o Ještědu

Již dnes se koná v Knihovně Václava Havla večer „Karel Hubáček 100“. Hovořit o osobnosti i díle Karla Hubáčka budou jeho spolupracovník Miroslav Masák a teoretik architektury z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR a FUA TUL Petr Kratochvíl.

V Liberci startujeme s „hubáčkovským“ programem zítra, tedy v pátek 23. února, na kdy připadá výročí narozenin architekta. V univerzitní aule v 18.00 hodin pořádáme slavnostní večer „Karel Hubáček 100“.

„Slavnostní večer chceme využít nejen jako připomenutí narození významného architekta, ale především se budeme věnovat jeho odkazu pro dnešní svět! Pozvat bych chtěl na moderovanou diskusi se spolupracovníky Karla Hubáčka a pedagogy Fakulty umění a architektury Jiřím Bučkem, Václavem Králíčkem, Petrem Stolínem, Jiřím Suchomelem a Zdeňkem Zavřelem. Také odhalíme interaktivní objekt s Hubáčkovými citáty, který jsem připravil spolu se svými studenty,“ zve Jan Stolín, děkan Fakulty umění a architektury TUL.

Součástí technického interaktivního objektu je zvuková produkce, textové informace a videoprojekce. Objekt bude mít své místo ve foyer univerzitní auly, kde bude k vidění po celý letní semestr.

Tím se narozeninový program večera 23. února v univerzitní aule nevyčerpá. Zhlédneme také premiéru krátkého filmu, který připravila severočeská pobočka Paměti národa.

„Projekt Paměť národa neziskové organizace Post Bellum je on-line pokladnicí výrazných příběhů 20. století. Takovou stopu zanechal nejen v Liberci nebo Libereckém kraji výjimečný člověk, architekt Karel Hubáček. U příležitosti stého výročí jeho narození připravila Paměť národa dokument s názvem ,Maják Karel Hubáčekʻ, který zachycuje ve vzpomínkách kolegů, přátel a rodiny směr, jenž v temném normalizačním moři ukázal desítkám mladých architektů,“ říká Michaela Pavlátová, ředitelka severočeské Paměti národa.

Na FUA tím nekončí, navážou na jaře sérií přednášek, které nesou podtitul Okolnosti tvorby. Své okolnosti tvorby představí postupně architektka a architekti Zdena Nováková, Mirko Baum a Jiří Suchomel. Ten tuto sérii přednášek začne 19. března 2024.

Na dvě novinky zasvěcené Karlu Hubáčkovi zve Severočeské muzeum v Liberci. Prvním počinem je výstava, která se bude konat ve dnech 12. června až 6. října.

„Na výstavě chceme prezentovat celý záběr architektonické tvorby Karla Hubáčka od 50. do 90. let 20. století,“ říká ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek a dodává, že po předchozí rezervaci bude přístupný také Dům Karla Hubáčka v rámci doprovodného programu k této výstavě.

Zároveň upozorňuje, že kurátoři výstavy Luděk Lukuvka a Jakub Potůček záměrně vynechávají Ještěd. Ten měl totiž svou samostatnou výstavu loni, kdy jsme si připomínali 50 let od jeho otevření.

„Prostor tak dostanou některé méně známé, ale zajímavé projekty, z nichž se celá řada nerealizovala jako například vysílač na Bukové hoře, kulturní dům v Poděbradech a mnohé další,“ dodává k výstavě Jiří Křížek.

Nakoukněte Hubáčkovi do kuchyně

Severočeské muzeum v Liberci dostalo koncem loňského roku do správy Dům Karla Hubáčka, který kraj odkoupil. Plány jsou dalekosáhlé a jejich realizace už začala. Jedním z prvních počinů bylo 3D skenování interiéru i exteriéru, které si Muzeum zadalo u externí firmy.

„Má hned několik cílů. Jednak nám šlo o detailní dokumentaci současného stavu domu. Pro budoucí úpravy máme obrazový pramen, podle kterého se můžeme v čase vracet k předchozí podobě interiérů i exteriérů domu,“ říká Jiří Křížek.

Dokumentace bude podle něj také podkladem pro stavebně technický průzkum, který aktuálně probíhá. Do vizualice může Muzeum dále vkládat podrobnější informace a dokumentaci jako sondy materiálů a konstrukcí, průzkum barevnosti, popisky k uměleckým dílům apod.

Výstup 3D skenování bude ovšem přínosem i pro širokou veřejnost. Na jeho podkladě totiž Severočeské muzeum v Liberci připravilo virtuální prohlídku Domu Karla Hubáčka.

„Virtuální prohlídka aktuálně slouží jako výukový model pro studenty fakulty umění a architektury TUL, kteří dostali semestrální úkol na rekonstrukci Domu Karla Hubáčka. Zároveň je však virtuální prohlídka volně a zdarma přístupná veřejnosti na webových stránkách www.dumkh.cz,“ dodává Jiří Křížek.

Virtuální prohlídka je podle něj prvotní ukázkou, jak lze v Severočeském muzeu ve spojení s Domem Karla Hubáčka v budoucnu založit a vést Dokumentační centrum architektury, pro které ale aktuálně chybí personální zajištění.

K oslavám se přidá i Divadlo F. X. Šaldy. Budovu Malého divadla a později i přiléhající provozní budovu navrhoval právě Karel Hubáček. DFXŠ chystá na 19. března 2024 derniéru hry „Sialská trojčata“ režiséra Radovana Lipuse. Hru mělo v repertoáru od sezóny 2018/2019.

Oblastní galerie Liberec už teď může pozvat na výstavu, která nabídne Ještěd z netradičního pohledu. Sopečný původ spolu s drsným horským podnebím vytvářejí nezapomenutelnou kombinaci, která vybízela k výtvarnému zpracování autory spjaté s regionem, ale zdaleka nejen je.

Silueta hory, tyčící se na libereckém obzoru, je ústředním motivem výstavy s názvem „Horizont hory: Krajina pod Ještědem“, kterou mohou návštěvníci v OGL vidět od 14. června do 29. září 2024. Otevření výstavy bude součástí červnového otevírání sezóny v galerii. Výstava zahrnuje práce ze sbírek galerie od nejstarších grafik z 19. století až po 80. léta století dvacátého. Materiálová skladba je různorodá, od olejomaleb přes grafiku po kresby. A různí budou i autoři.

Opakovat se bude jen jediné: motiv Ještědu. Díky spolupráci se Städtischen Museen Zittau nabídne výstava také obrazy německých autorů, se kterými horizont této hory sdílíme, a spolupráce se Severočeským muzeem v Liberci vnese do výstavy akcent na užitou tvorbu, konkrétně na nejstarší pohlednice a užitou grafiku ve formě plakátů.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Tehnické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

22. února 2024