Pomoc mladým v začátku podnikání aneb O NEJLEPŠÍ START-UP TUL

Studenti, zaměstnanci i absolventi TUL měli v pátek 23. 11. 2018  šanci získat pomoc do začátku podnikání v soutěži O NEJLEPŠÍ START-UP TUL, kterou už čtvrtým rokem pořádá ekonomická fakulta. Výherci obdrželi dohromady 200 000 Kč. V porotě zasedli zkušení investoři ze společností Škoda Auto, Preciosa, StartupYard a Jablotron.

Soutěžící prezentovali svoje inovační projekty a podnikatelské plány ve třech kategoriích,“ uvedl organizátor soutěže a pedagog na EF TUL Jaroslav Deml. Cenu 30.000 Kč v I. kategorii získala Jana Dostálová za svůj studentský inovační projekt upcyklace textilu. Jana studuje v prezenční formě fakultu textilní a současně v kombinované formě ekonomiku. První místo a cenu II. kategorie 40.000 Kč si odnáší studentka fakulty umění a architektury Andrea Řečinská za svůj Dekatoh čili deku a batoh v jednom. Na druhém místě v rámci stejné kategorie se umístil tým Elišky Linhartové z ekonomické fakulty s návrhem podnikatelského plánu v oblasti zdravého stravování a získal cenu ve výši 30.000 Kč.

Cena 100 000 Kč pro firmu iMK system studenta Františka Manliga

Cena III. kategorie ve výši 100.000 Kč pomůže k rozvoji firmy týmu Františka Manliga, který představil produkt s patentovou přihláškou záchranného padáku pro multikoptéry, který je ekonomicky výhodný a zároveň nejlehčí na trhu: „Tohoto výsledku jsme docílili jednak inovativní konstrukcí a také plnohodnotným využitím technologie 3D tisku ve výrobě, která nám umožňuje rychlé změny a zákaznickou optimalizaci,“ říká student fakulty strojní Manlig.

Finále soutěže se zúčastnili i další organizace inovačního ekosystému Libereckého kraje, např. CzechInvest, regionální kancelář TAČR, Liberecký inkubátor LipoInk či společnost Miton.cz. Porota se po soutěži shodla na tom, že všechny týmy předvedly skvělé prezentace. Nikola Rafa z akcelerátoru StartupYard při svém hodnocení soutěže uvedl: „Byli jste skvělí. Když vám hoří oči – to je to nejvíc!

Soutěž probíhá už od března

Do soutěže, kterou pořádá Student Business Club ekonomické fakulty TUL, se v březnu přihlásilo 21 týmů, pro které byli dle zaměření vybráni kouči z praxe a připraveny workshopy. Součástí bylo odevzdání business modelů do konce června, na základě kterých získali soutěžící od oponentů zpětnou vazbu pro finální přípravu svých projektů. Do finální obhajoby se následně přihlásilo 12 týmů. Tři týmy do I. kategorie – Studentský inovační projekt s vypsanou cenou až 30.000 Kč, sedm týmů do II. kategorie – Start-up místně a časově unikátní s cenou až 60.000 Kč a dva týmy do III. Kategorie – Technologický start-up/spin-off s cenou až 100.000,- Kč.

Úspěšné byly i minulé ročníky

V minulých ročnících zazářili také Michaela Šolcová s Michalem Machem a jejich konceptem bezlaktózové i bezlepkové restaurace BezBistro nebo Martin Skalník se svým parkourovým pouzdrem Binder, kterého můžete vidět na univerzitní tramvaji.

Slavnostní předání cen proběhne dne 5. 12. 2018 na T-Fóru 2018.

Kontaktní osoba:

Mgr. Barbora Jónová
Mluvčí TUL
Oddělení styku s veřejností
Technická univerzita v Liberci
E-mail: barbora.jonova@tul.cz
Tel.: +420 485 352 819
Mob.: +420 737 658 607

23. listopadu 2018