Univerzita ukončila produkci nanomateriálu a roušek pro krajský krizový štáb. Studentská výzva „Roušky s filtrem pro všechny“ pokračuje a míří do zahraničí

Více jak 65 kilometrů materiálu a 30 tisíc kusů roušek dodala Technická univerzita v Liberci Libereckému kraji. Univerzitní výroba skončila tento týden, krizový štáb již nepoptává další materiál. Studentská výzva, která se zrodila zároveň s výrobou roušek, naplnila v Česku svůj cíl, který měla ve svém názvu: Roušky s filtrem pro všechny. Nyní zaznamenává první úspěchy také v zahraničí.

Od 16. března dodávala Technická univerzita v Liberci nejprve jednorázové roušky z nanomateriálu, v dalších dnech pak nanovlákennou textilii a materiál typu melt-blown na výrobu filtrů do roušek s kapsou krajskému krizovému štábu Libereckého kraje.

Investice do vědy se vyplatí

Do pondělí 4. května, kdy jsme po dohodě s hejtmanstvím produkci ukončili, jsme krajskému krizovému štábu dodali 65,5 kilometru materiálu z nanovláken a typu melt-blown, který je směsí nano- a mikrovláken, v rolích o šířce půl metru. Dále více jak 30.500 kusů nanofiltrů a k tomu v samotných začátcích malovýroby na TUL 4700 kusů jednorázových nanoroušek. Liberecký kraj tyto ochranné prostředky použil především pro potřeby zdravotníků a dalších lidí v první linii.

„Naše univerzita, ale i jiné univerzity, troufám si říci, pružně zareagovaly, aby přispěly k řešení zásobování obyvatel ochrannými pomůckami. V těchto posledních týdnech jsme se mohli my všichni takřka v přímém přenosu a ve zrychleném tempu vynuceném naléhavostí situace přesvědčit, že se investice do vědy a výzkumu společnosti vyplatí a vrátí. Chtěl bych za to ještě jednou poděkovat našim vědcům, studentům a všem dobrovolníkům, kteří tu mnohdy trávili i večery a noci a zasloužili se o to,“ říká rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

Na výrobě roušek a materiálu do roušek se podíleli především lidé z fakulty strojní, fakulty textilní, fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické a ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Dobrovolníci, kteří s výrobou pomáhali, přicházeli ze všech fakult.

Kromě toho jsme na speciální 3D tiskárně na CxI tiskli ochranné pomůcky pro Krajskou nemocnici Liberec. Dodali jsme tam 40 kusů nástavců na dýchací masky, 30 štítů, 20 sad nástavců na kliky dveří a 50 kusů stabilizačních spojek na roušky.

„Až skončí krizové období a až se seznámíme s novým nastavením, především tím, kolik nám bude chodit peněz, podpoříme výzkum na liberecké technické univerzitě, protože se v této době ukázalo, jak je důležité tady takovou lidskou kapacitu mít k dispozici,“ uvedl už před časem hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

 Roušky s filtrem už jsou v Česku opravdu pro všechny

Souběžně s výrobou roušek spustil v březnu trojčlenný tým studentů Ekonomické fakulty TUL iniciativu „Roušky s filtrem pro všechny“. Ta přišla s konceptem jednorázového filtru z účinné funkční vrstvy, který lze vkládat do látkových roušek s kapsou. Výzva studentů si kladla za cíl najít ve firmách v České republice kapacitu pro výrobu filtrů ve velkém objemu a propojit je s domácími výrobci látkových roušek s kapsou. To se podařilo a na webu rousky.tul.cz. dnes zájemci najdou odkazy hned na tři e-shopy, přes něž soukromé subjekty nabízejí filtrační materiál typu melt-blown všem zájemcům.

Studenti z výzvy pomáhali především s propojením firem, naši vědci zas s laděním technologického postupu a materiálu.

„Mimořádným počinem v prvních dnech nejistoty vypuknutí epidemie bylo spuštění výroby nanovlákenných jednorázových filtrů do kapsových roušek ve firmě Drylock Technologies v Hrádku nad Nisou. Výchozí nanomateriál tam dodávala liberecká firma Elmarco. Popud k této výrobě přišel společně od nás a hejtmanství Libereckého kraje a firmy na něj během neuvěřitelně krátké doby zareagovaly,“ říká profesor David Lukáš z katedry chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, který byl spolu s profesorem Josefem Šedlbauerem iniciátorem výroby ochranných nanomateriálů proti koronaviru na TUL. Naši vědci také pomáhali s naladěním linky pro výrobu filtrů z netkané textilie typu melt-blown ve společnosti OBROKOV. Právě zapojením této firmy se podařilo misi liberecké výzvy „Roušky s filtrem pro všechny“ v České republice naplnit. Filtry do roušek se vyrábějí ve velkém a jsou běžně dostupné za velmi nízké ceny všem zájemcům.

Senegal, Kapverdy, Polsko… studentská výzva míří za hranice

Studentský tým neustal v práci, jeho koncept propojení firem a domácností se mu daří „vyvézt“ také za hranice. Jednorázové filtry „libereckého“ typu už putovaly do Senegalu a na Kapverdy. „Poslali jsme tam vzorové kusy a je možné, že celý koncept převezmou. Zájem byl velký, v případě Kapverd nás kontaktovalo tamní ministerstvo financí,“ říká David Svoboda z iniciativy Roušky s filtrem pro všechny. Dodává, že zájem projevily také Myanmar, Francie, Španělsko, Slovensko, Nová Kaledonie a Polsko.

Právě tam vypadá situace nejslibněji. „Poláci chtějí navázat na naši výzvu a právě v těchto dnech se snaží oslovovat své firmy, které by mohly vyrábět filtrační materiál,“ říká student Ekonomické fakulty TUL David Svoboda a uzavírá: „Náš úkol je v České republice splněný, uvidíme, jaké další podněty ze zahraničí přijdou.“

K úspěchu jejich výzvy na domácí půdě přispělo i to, že se jim podařilo navázat spolupráci s celou řadou známých osobností: do kampaně se zapojili a podpořili ji Lucie Bílá, Václav Marhoul, Eva Holubová, Ondřej Brzobohatý, Eva Samková nebo Kovy. Barbora Poláková, Martha Issová, Pavel Liška spolu s dalšími například nakoupili 58.000 filtrů typu melt-blown a rozdali je v domovech pro seniory a nemocnicích.

Radek Pirkl – mluvčí TUL
radek.pirkl@tul.cz
734 518 418

7. května 2020