Architektura a urbanismus, nové doktorské studium v Liberci

Nový studijní program Fakulty umění a architektury TUL (FUA) se inspiroval na prestižních evropských školách. Hlásit se můžete do 16. září 2020.

Nový program chce vnést do architektury a městského plánování mezioborové hledisko a počítá se zapojením nejmodernějších informačních i projekčních technologií.

„Tomu odpovídá i skladba volitelných předmětů, kdy ty humanitněji zaměřené doplní například adaptivní architektura, informovaný architektonický design, digitální formy navrhování nebo architektura – nové materiály,“ říká Jiří Buček, držitel Grand Prix – Národní ceny architektů 2014, garant a školitel doktorského studijního programu.

Architekt Saman Saffarian, absolvent vídeňské školy, který pracoval v londýnském ateliéru Zahy Hadid, jenž nyní působí kromě FUA také v institutu ITKE ve Stuttgartu, bude pracovat se studenty zajímajícími se o výzkum digitálního dřeva, adaptivního opláštění budov, generativního města nebo rozšířené architektury.

Studium nabídne adeptům také předměty a témata spojené s navrhováním současných sídel: veřejný prostor v urbanistických souvislostech, vybrané problémy společenských věd z pohledu architektury a urbanismu nebo pasivní architekturu a technologie pro udržitelný rozvoj. Fakulta počítá také s vybudováním nového zázemí.

„Na jaře začneme stavebně realizovat laboratoř pro doktorské studenty, plně vybavenou nejen pro využívání digitálních technologií, ale i pro experimenty s ,klasičtějšímiʻ materiály jako dřevo, kov nebo beton. Studenti se budou moci nastěhovat na jaře 2022,“ říká děkan Fakulty umění a architektury TUL Osamu Okamura. Dodává, že se s kolegy při koncipování doktorského studia inspirovali na podobně zaměřených školách.

„Loni jsme vyrazili na studijní stáže na nejlepší evropské školy v této oblasti. Navštívili jsme Polytechniku Miláno, Porto, Bartlett v Londýně, architekturu v Helsinkách i Univerzitu v Kentu, já osobně jsem se byl podívat na ETH v Curychu. Je to velká škola, se kterou je spojeno 32 nositelů Nobelovy ceny. Byla to velmi inspirativní setkání, řadu nápadů, které jsme si z nich odnesli, jsme zakomponovali do pojetí našeho doktorského studia,“ říká děkan Okamura.

Architektura a urbanismus je druhým doktorským studiem FUA TUL vedle studijního programu výtvarná umění a jeho akreditace je tak pro fakultu dalším důležitým milníkem.

Podávat si přihlášky ke studiu, v prezenční i kombinované formě, mohou zájemci do 16. září 2020. Více informací k přijímacímu řízení a novému studiu najdou zde.

Radek Pirkl – mluvčí TUL
radek.pirkl@tul.cz
734 518 418

1. září 2020