Záchranář může útoku většinou předejít

Jak jednat s opilými pacienty nebo co si počít s agresivní pacientkou na nemocničním pokoji, to se učili v kurzu Prevence násilí a sebeochrany studenti Fakulty zdravotnických studií TUL. Kurz vedl Jaroslav Pekara, který čerpá ze svých letitých zkušeností nabytých u záchranné služby.

Teď si v Praze nechávám psát už jen jednu službu u záchranky týdně. Vždy v pátek nebo v sobotu, kdy je větší pravděpodobnost setkání s vyhrocenou situací. Chci se tím udržet v kontaktu s tím, co studenty pak učím,“ říká s úsměvem Jaroslav Pekara, vedoucí oboru Zdravotnický záchranář na Vysoké škole zdravotnické v Praze. Kromě Prahy jezdil se záchrankou také v Ostravě.

Notně opilý fotbalový fanoušek, který utrpěl zranění v potyčce na ulici, pacientka, která se po operaci probudila s hysterickým záchvatem, nadává a hází po nemocničním personálu, co jí přijde pod ruku, agresivní lidé, kteří proti záchranářům vytáhnou zbraň. To jsou situace, které Jaroslav Pekara navozoval v učebnách naší fakulty zdravotnických studií. Sekundanty a herci mu v tom byli jeho studenti. Ve své agresi byli opravdu přesvědčiví a šel z nich mráz po zádech, asi jako v reálné situaci.

Pravidlo číslo jedna v takových situacích je vlastní bezpečí,“ opakuje stále dokola při rekapitulaci jednotlivých navozených situací Pekara, který je přesvědčený, že vyhrocení situace, která skončí fyzickým napadením záchranáře, si nejčastěji způsobí záchranář sám.

„Klidně si se zraněným, který notně popíjel, zazpívejte“

Jedete ten večer už po páté k opilému fanouškovi, který se s někým popral, máte toho už dost a nejste na dalšího opilce zvědavý. Takovou emoci dáte při zásahu přímo najevo nebo z vás takový postoj vyzařuje, a to je ten spouštěč,“ říká Pekara. Jsou výjimky, dodává, kdy útok přijde například ze strany přihlížejících naprosto nečekaně, ale „ve většině případů může záchranář správným přístupem útoku předejít.

Naše studenty oborů Zdravotnický záchranář i Všeobecná sestra učil, jak krajním situacím předcházet: „Když jednáte s opilými, nepředhazujte jim, že jsou opilí. U nestandardního případu vám může pomoci i nestandardní postup. Klidně si se zraněným, který notně popíjel, zazpívejte, když to bude chtít a když vám to pomůže dostat ho do sanitky.

Dodává, že obecně pomáhá šetřit slovy a spíše naslouchat. Když už mluvit, tak zřetelně, jasně a ne příliš složitě. To platí nejen pro opilce, pomáhá to u zraněných v šokovém stavu, u starších osob, ve většině případů.

Podle něj v Evropě tak 18–25 % případů projevené agrese vůči záchranářům vyústí ve fyzické napadení, Česko je při nižší hranici tohoto rozmezí. Zbytek do 100 % se vybije jako slovní napadení.

Kurz byl v této podobě pořádán v rámci českých fakult vzdělávajících nelékařské zdravotnické pracovníky vůbec poprvé a naši studenti ho přijali s nadšením: „Ještě teď mám z té situace husí kůži, cítila jsem se velmi nepříjemně, ale teď už alespoň vím, co mohu příště pro svoje bezpečí udělat,“ říká při rozboru simulované situace, kdy byla jako sestra přivolána k lůžku hysterické pacientky, jedna z účastnic kurzu. „Snad si to budu pamatovat i za pár let, až půjdu do praxe,“ dodává.

Fakulta zdravotnických studií TUL se snaží své studenty připravovat co nejlépe na to, s čím se v praxi skutečně potkají. Každý rok například zorganizuje pro studenty oboru Zdravotnický záchranář kurz záchrany tonoucího z ledu, loni ve spolupráci s Armádou České republiky pořádala pro studenty několikadenní kurz přežití. Tento rok vyhlásí také první ročník soutěže první pomoci.

Technická univerzita v Liberci má v současnosti 6000 studentů studujících na sedmi fakultách: strojní, textilní, přírodovědně-humanitní a pedagogické, na fakultě ekonomické, fakultě umění a architektury, fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a nejmladší fakultě zdravotnických studií. Vedle fakult vede také Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Podle studie Think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR je TUL pátá mezi organizacemi a firmami s nejcitovanějšími patenty v ČR, a řadí se tak za Zentivu nebo Škodu Auto. Mezi univerzitami je první.

Kontaktní osoba:

Mgr. Barbora Jónová
Mluvčí TUL
Oddělení styku s veřejností
Technická univerzita v Liberci
E-mail: barbora.jonova@tul.cz
Tel.: +420 485 352 819
Mob.: +420 737 658 607

25. února 2019