Matematika v nejstarších dobách

Zveme zájemce na další přednášku v rámci cyklu Matematické semináře KMD FP TUL, která se uskuteční v pondělí 15. listopadu od 14:20 hodin v Zasedací místnost DFP (Univerzitní nám. 1410/1, Liberec). Tentokrát se na matematiku podíváme z historického hlediska a propojíme ji s výdobytky moderní společnosti – ukážeme její cestu od zářezů do kosti až k prahu kvantových počítačů.

A to vše pojato jako zdroj inspirace pro učitele a především pak pro jejich žáky. Posluchači se seznámí s počátky matematiky a způsoby zaznamenávání množství, s číselnými soustavami, matematikou ve Starém Egyptě, egyptskou aritmetikou a s ní spojený Rhindův a Moskevský papyrus. Ukážeme si také některé úlohy řešené již ve starém Egyptě. Pořádá KMD FP TUL, přednáší RNDr. Libor Bednařík.

9. listopadu 2021