Úterý 23. 4. – Mirko Baum – Okolnosti tvorby

Datum: 23. 4. 2024 od 18:00

Místo: G312, blok G, Univerzitní nám 1, Liberec

Biografie, zdroj Archiweb

Prof. Ing. arch. Mirko Baum patří bezpochyby mezi architekty, kteří se dokázali prosadit nejen v domácím prostředí, ale po odchodu z republiky v roce 1974 i v zahraničí. Člen tzv. Školky sdružující mladé a nadějné architekty v libereckém Stavoprojektu pod názvem SIAL po odchodu do Německa působil dvě desetletí jako profesor architektury na RWTH Aachen. Mirko Baum vstoupil do SIALu v 60. letech a již od začátku vynikal zájmem o technologický a inženýrský základ architektonického díla. Z jeho prací lze číst okouzlení tvorbou R. B. Fullera, skupiny Archigram nebo ranými pracemi J. Stirlinga. To vše jsou osobnosti a skupiny, jež stály na počátku hnutí HIGH-TECH. Na podobné bázi – inženýrských a konstruktérských základech stavěl i Baumův berlínský zaměstnavatel J. P. Kleihues, v jehož ateliéru strávil Baum poměrně dlouhá léta. Jeho jasný a racionální pohled na architekturu, vliv SIALského mašinismu obohacený o použití moderních technologií prezentují nejen studie a projekty ze Školky, ale i jeho pozdější práce z emigrace.

26. března 2024