Liberec a okolí

Liberec je stotisícové krajské město v severních Čechách. Může se pochlubit pestrým životem, spoustou zeleně, krásným okolím a dobrou dopravní dostupností do Prahy, Německa i Polska.

Největší lákadla

  • Ještěd – dominanta Liberecka, ikonická stavba, na niž je z města krásný výhled. Tramvají dojedete až na její úpatí, dále můžete lanovkou, pěšky nebo na kole. V zimě lyžařský ráj.
  • Zoologická zahrada – nejstarší v České republice (založena 1904). Proslavili ji bílí tygři, ale to zdaleka nejsou jediná její zajímavá zvířata.
  • Botanická zahrada – pro změnu nejstarší v republice (založena 1895). Má rozsáhlé skleníky s tropickými a subtropickými rostlinami, venkovní expozice obsahuje horskou a podhorskou vegetaci.
  • Severočeské muzeum – do třetice nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v republice (založeno 1873). Nabízí zejména regionální a přírodovědné sbírky.
  • Oblastní galerie – v roce 2014 přesídlila do mnohem větší budovy a rozvinula své aktivity. Vedle aktuálních výstav nabízí stálé sbírky historického i současného výtvarného umění.
  • iQLANDIA – zábavní vědecké centrum plné interaktivních exponátů pro děti i rodiče. Jan Amos Komenský ji olajkoval mezi prvními.
  • Aquapark Babylon – vyhlášená nabídka vodních atrakcí pod jednou střechou. Pokud místo dovádění raději plavete, máme i alternativu – liberecký bazén.

Jizerské hory

Liberec leží na úpatí Jizerských hor, nejsevernějšího pohoří České republiky. Jizerky jsou velmi malebné a jako dělané pro rekreaci a různé sporty. V zimě si přijdou na své lyžaři, v létě pak turisté a cyklisté.

Pohodlně můžete zavítat i na jejich polskou stranu, kde leží i nejvyšší hora Wysoka Kopa (1126 m). Vyhlášenými turistickými cíli jsou hory Smrk (1124 m) a Jizera (1122 m), osada Jizerka, kde se v zimě lámou mrazové rekordy nebo Protržená přehrada na Desné. Cyklisté se sjíždějí hlavně na Singltrek pod Smrkem nebo do nedalekého Bikeparku Ještěd.

Jizerské hory – mech