Významní absolventi

Technická univezita v Liberci je pověstnou almou mater celé řady úspěšných absolventů. Někteří zůstali věrní vystudovanému oboru, jiní si z něj vzali základ pro svou pozdější kariéru v jiné oblasti. Jsme rádi, že tolik z nich dělá naší malé univerzitě dobré jméno doma v Česku i daleko za jeho hranicemi.

Našim úspěšným absolventům jsme věnovali jedno speciální číslo magazínu T-UNI plné rozhovorů (PDF, 4,5 MB). Podívejte se na několik vybraných příkladů:

Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš, významný český spisovatel a nositel Ceny Jiřího Ortena narozený v Turnově vystudoval Fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou (obor němčina-dějepis). Je autorem známé komiksové trilogie Alois Nebel, románu Grandhotel, který vám skrze svá slova ukáže Liberec z výše Ještědu nebo novely Národní třída, předlohy stejnojmenného filmu. V současnosti žije v Německu.

Kamila Boudová

Kamila Boudová

Kamila Boudová u nás vystudovala módní návrhářství na Textilní fakultě a v současnosti žije a vyučuje ve Francii. Je zastánkyní udržitelné módy a šíří osvětu ohledně podmínek, ve kterých vzniká tzv. fast fashion. Do Česka například importovala světovou kampaň Fashion Revolution, která klade otázku: Kdo, za jaký plat a v jakých podmínkách vyrobil tričko, které mám na sobě?

Eva Le Peutrec

Eva Le Petreuc

Eva Le Peutrec, absolventka Fakulty umění a architektury, je momentálně jedinou českou architektkou, která realizuje mrakodrapy. Působí především v Číně, kde navrhla už více než dvě desítky mrakodrapů, multifunkční centrum i celé město pro milion obyvatel. Jako největší přednost svého studia na TUL vyzdvihuje to, že bylo praktické, vyučované skutečnými odborníky v oboru.

Radek Janalík

Radek Janalík

Asolvent Fakulty strojní Radek Janalík se i přes nedůvěru okolí propracoval do skutečných výšin ve světě byznysu a stal se generálním ředitelem McDonald’s ve čtyřech zemích. Před pár lety se z nejvyššího managementu vrátil do Liberce, kde v tomto nadnárodním fastfoodovém řetězci začínal, a je frančízantem všech libereckých restaurací McDonald’s.

Richard Loskot 

Richard Loskot

Richard Loskot, který absolvoval obor vizuální komunikace na Fakultě umění a architektury, byl dvakrát nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého, nejvýznamnější ocenění pro mladé výtvarníky. Věnuje se instalacím prostorového zátiší a na FUA dnes vyučuje. Pochvaluje si přidevším její propojení umění s technickými obory, které mu umožňují vytvářet neotřelé realizace.

Ondřej Rybář

Ondřej Rybář

Sportovní ředitel národního týmu českých biatlonistů Ondřej Rybář startoval v juniorské biatlonové reprezentaci. Během studia oboru tělesná výchova–zeměpis na naší Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické dostal nabídku na post asistenta trenéra naší reprezentace. Během své kariéry působil také jako trenér mužského družstva a šéftrenér českých biatlonistů.

Tomáš Hodboď

Tomáš Hodboď

Kdo by neznal Heureku, Rohlík.cz nebo Slevomat? Za vývojem těchto online služeb stojí absolvent naší Ekonomické fakulty, Tomáš Hodboď. V roce 2016 se umístil v prestižním žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30, je jedním z partnerů investiční společnosti Miton a šéfuje online módní vyhledávač Glami.

Nikola Blaškovanová

Nikola Blaškovanová

Nikola Blaškovanová absolvovala Fakultě zdravotnických studií a dnes pracuje jako sestra kardiocentra v Motole. Kromě toho také ošetřovala a léčila dětské pacienty se srdečními vadami v Sáudské Arábii či Kambodži. Do těchto zemí se pravidelně vrací a věnuje se i edukaci zdejších sester, pro něž napsala skripta Medical English.